białe paznokcie,frezarka do paznokci,bruzdy na paznokciach,żółte paznokcie u nóg,białe plamki na paznokciach,choroby paznokci u nóg,paznokcie choroby,makijaż,choroby paznokci,ż

Co Paznokcie Mówią o Twoim Zdrowiu? Sprawdź Czy Masz Jedne Z Tych Obiawów

Zazwyczaj kiedy z naszym organizmem dzieję się coś niedobrego, nasze ciało wcześniej daje nam o tym znać.

Tak samo jest z naszymi paznokciami. Zmiany w ich kolorze czy wyglądzie mogą wskazywać na problemy zdrowotne. Kolor zdrowego paznokcia powinien być różowy. Naciskając na paznokieć powinien powrócić do swojego koloru w przeciągu sekundy – nazywa się to czasem kapilarnego powrotu.

zmiany na paznokciach

W dzisiejszym artykule opowiem Wam o kilku rodzajach anomalii i znaczeniu jakie mogą mieć dla naszego zdrowia:

Zażółcone, żółtowate paznokcie

Nasze paznokcie mogą stawać się żółte, gdy twardnieją i przestają szybko rosnąć. Zwykle jest to objaw problemów z oddychaniem. Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie są żółte, ale rosną normalnie, może to być oznaka cukrzycy. Choroba ta powoduje, że glukoza wiąże się z białkami kolagenowymi, z których składają się paznokcie powodując zmianę ich koloru na żółty. Może to również oznaczać problemy z wątrobą, czerniaka, problemy trawienne lub może to być po prostu efekt palenia papierosów.

zmiany na paznokciach (3)

Paznokcie zaokrąglone w kształcie łyżeczki

Kiedy paznokcie są zaokrąglone i mają kształt łyżeczki może to oznaczać, że mamy problemy z układem sercowo-naczyniowym lub oddechowym albo chorujemy na zapalenie oskrzeli czy astmę, Wynika to z problemów z cyrkulacją. Wtedy też nasz paznokieć może stać się wklęsły, a jego kształt sprawia wrażenie, że możemy wpuścić tam kroplę wody, a paznokcie rozchodzą się na boki palca. Może oznaczać to również niedokrwistość, niedoczynność tarczycy lub choroby wątroby.

Czarne linie pod paznokciami

Tak zwane krwotoki rozszczepowe powodują pojawianie się niewielkich, pionowych linii krwi, które mogą być czerwone lub ciemnobrązowe. Te małe krwiaki pod paznokciami mogą być oznakami infekcji w zastawkach serca. Innym znakiem, który może być związany z problemami z sercem jest pałeczkowatość palców inaczej zwaną palcami Hipokratesa lub pałeczkami dobosza. Może to również oznaczać niedobór witaminy B-12, przewlekłą chorobę nerek, problem z gruczołami nadnerczy, choroby wątroby, raka lub czerniaka, nagromadzenie srebra (metali ciężkich) lub urazy.

zmiany na paznokciach (2)

Białe punkty

Jeśli nie zauważyłeś u siebie żadnego ze wspomnianych wcześniej znaków, na pewno czasem pojawiają się u Ciebie białe plamki. Niektórzy mówią, że plamy te są spowodowane brakiem witamin lub wapnia, radzą wtedy, żeby rozwiązać problem pijąc trochę więcej mleka. Takie plamy nazywamy leukonychią. Najczęściej pojawią się w wyniku uszkodzeń, a czasami są jedynie reakcją alergiczną na zmywacz do paznokci lub łagodną infekcją. Mogą to być również zaburzenia równowagi hormonalnej lub pracy nerek, niedobór cynku, wapnia, witaminy A, nadmierne stosowanie środków chemicznych, lekarstw lub narkotyków przetwarzanych przez nerki, problem prostaty lub impotencji, choroby narządów rozrodczych takich jak chlamydia lub kiła.

Paznokcie kruche i łamliwe

Kruche paznokcie to kolejny bardzo powszechny problem, który może być po prostu normalnym objawem starzenia. Innym powodem może być kontakt ze zbyt dużą ilością mydła i wody. Może być to jednak także oznaka czegoś poważniejszego.

Pionowe grzbiety i rozdwojone paznokcie

Istnieje dużo możliwych przyczyn, mogą być to problemy gruczołu nadnercza, tendencje artretyczne, astmę, zapalenie oskrzeli, niedobór wapnia, przewlekłe zmęczenie, przewlekłe stany zapalne, chroniczny stres, depresja, traumy emocjonalne, problemy układu wydalniczego, nadpobudliwość lub przeciążenia, niedobór żelaza, zaburzenia czynności nerek, zapalenie krtani, zaburzenia nerwowe, złe trawienie / wchłanianie w jelicie cienkim, niedożywienie, niedobór białka, problemy z oddychaniem, niedobór witaminy A, drożdże i inne grzyby, toczeń , chemiczne skutki uboczne stosowania narkotyków lub leków, efekt napromieniowania.

Sztuczka polega na dostrzeżeniu wszystkich aspektów naszych paznokci zwracając szczególną uwagę na ich kolor i teksturę.

Pamiętaj, że często zmiany pojawiają się pod wpływem chronicznego stresu lub prozaicznych urazów. Nie musi to jednak koniecznie oznaczać, że ​​masz poważne problemy.

Po prostu od czasu do czasu zerknij na swoje paznokcie i zaobserwuj zmiany. Pamiętaj jednak, by zawsze kiedy coś Cię zaniepokoi, nie wahać się sięgnąć po pomoc specjalisty.

Możesz obejrzeć w formie filmu – Youtube

Odwiedź nasz kanał na YouTubeProjekt Natura

Projekt Natura