czy myć kurczaka, czy myć filet z kurczaka, mycie mięsa przed mrożeniem,czy myć kurczaka przed pieczeniem

Oto Dlaczego NIE Powinniśmy Myć Kurczaka Przed Smażeniem

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego przed smażeniem kurczaka najpierw go myjesz?

czy myć kurczaka

Białe mięso drobiowe ma mało kalorii i jest lekkostrawne. Nic więc dziwnego, że wiele osób trzymających dietę wybiera kurczaka zamiast wieprzowiny czy wołowiny. Wielu z nas się jednak zastanawia, czy drób jest zdrowy? Tym bardziej, że coraz częściej słyszy się o tym, że zwierzęta są faszerowane antybiotykami i hormonami. Dziś jednak nie rozstrzygniemy tego problemu, ponieważ oficjalnie żadne sprzedawane mięso kurczaka nie może mieć w sobie śladu antybiotyków. Co jednak z myciem go przed ugotowaniem?

Według amerykańskich badań, 90% tamtejszych gospodyń domowych i kucharzy przed gotowaniem myje swoje kurczaki.

Pozornie może się to wydawać nieszkodliwe, ale jak się okazuje, może stwarzać dla naszego zdrowia kilka poważnych zagrożeń. Kurczak jest wyjątkowo bogaty w białka, witaminy i minerały. Sam z siebie jest wilgotny i jak wszyscy wiemy, pełen wody – tej naturalnej i wpompowywanej przez przemysł spożywczy. Jeśli kurczak, którego kupiłeś nie był odpowiednio przechowywany, stanowi idealne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów. Według naukowców z Uniwersytetu Drexel, myjąc kurczaka nad zlewem możemy zanieczyszczać cały obszar wokół. Dzieje się tak przez to, że woda spada na kurczaka, by następnie rozpryskać się nawet na 40 centymetrów w dowolnych kierunkach. Krople wody przenoszące bakterie mogą rozprysnąć na przykład na czyste, suszące się na suszarce naczynia. czy myć kurczaka, czy myć filet z kurczaka, mycie mięsa przed mrożeniem,czy myć kurczaka przed pieczeniem

Surowy kurczak przenosi zazwyczaj dwie bakterie: Salmonellę i Campylobacter, których ekspansja może mieć wiele konsekwencji dla naszego zdrowia.

Od biegunki po rozwój choroby układu autoimmunologicznego. Według kilku innych opublikowanych badań, w taki czy inny sposób bakterie pochodzące z kurczaka atakują nawet 47% osób, które myją mięso nad zlewem. Jeśli ugotujesz lub usmażysz mięso, tym samym wyeliminujesz zarazki, ale bakterie pokrywające zlew nie znikną tak po prostu. Dwie amerykańskie uczelnie uznały temat za na tyle poważny, że rozpoczęły kampanię po nazwą: ,,Nie myj kurczaka!”. W celu uniknięcia rozprzestrzenienia się szkodliwych bakterii, zawsze kiedy kroisz surowe produkty jak warzywa, owoce, wołowina, ryba czy kurczak, przenieś je do oddzielnych naczyń i przemyj to miejsce. Po przygotowaniu posiłku, dokładnie myj strefę przygotowań i zlew gorącą wodą.

Możesz obejrzeć w formie filmu – Youtube

Odwiedź nasz kanał na YouTubeProjekt Natura

 
Projekt Natura