Objawy Złego Poziomu Estrogenu

Poznaj 10 Wczesnych Objawów Złego Poziomu Estrogenu

Dzisiejszy artykuł dedykuję szczególnie kobietom, ponieważ mowa będzie o estrogenie – grupie hormonów płciowych, do których zalicza się trzy główne postacie estrogenu naturalnie występujące u kobiet estron, estradiol i estriol; oraz estrogen wytwarzany tylko w czasie ciąży estetrol.

Jeśli poziom naszych hormonów jest niezrównoważony, niemal nic nie pomoże naszemu ciału prawidłowo funkcjonować. Jak się okazuje to wyważony poziom hormonów jest pierwszym kluczem do dobrego samopoczucia i zdrowia. U kobiet kluczowy jest estrogen, którego zbyt wysokie wskaźniki mogą być powodem uczucia wzdęcia czy obniżenia libido.

To również ten hormon jest odpowiedzialny za regulację cyklu miesiączkowego. Jak dotąd wymieniłam jedynie trzy z wielu dolegliwości, które mogą być wywołane przez nadmierny poziom i utrzymywanie się wysokich wskaźników estrogenu w naszym organizmie, dlatego dziś opowiem Państwu o symptomach, których rozpoznawanie może ułatwić nam zdiagnozowanie dolegliwości, z którymi zmaga się niemal każda z nas, a które świadczą o tym, że mamy zbyt wysoki poziom estrogenu.

Utrata wagi, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, i ciąża to tylko niektórzy winowajcy dominacji estrogenu. Przyjrzyjmy się im jednak bliżej, oto 10 oznak, które świadczą o tym, że cierpisz na dominację estrogenową

1. Przybieranie na wadze

Jeśli gwałtownie zdarza Ci się nabrać więcej niż regularne dodatkowe kilka kilogramów, może to znaczyć, że jesteś w stanie dominacji estrogenowej. Jesteśmy wtedy wzdęci i ciężej jest nam zrzucić zbędne obciążenie. Kiedy chcemy stracić na wadze i utrzymać satysfakcjonujący Cię wynik, Twój poziom estrogenu nie może być poddawany gwałtownym zmianom.

2. Intensywne miesiączki

Wysoki poziom estrogenu może mieć niepożądany efekt uboczny skutkujący cięższym
niż zwykle krwawieniem podczas miesiączki. Jeśli niedawno miałaś taką sytuację wiesz, że może chodzić o nieprawidłowy poziom estrogenu.

3. Obniżony popęd seksualny

Czasem możesz nie mieć ochoty na zbliżenia i jest to dość normalne, ale jeśli zdarza Ci się unikać intymnych sytuacji przez dłuższy okres, może to oznaczać, że poziom twojego estrogenu jest znacznie podwyższony. Z drugiej jednak strony, nie chcielibyśmy, żeby poziom naszych hormonów spadł zbyt nisko.

4. Regularne krwawienia i cykle.

Znając poprzednie punkty możemy łatwo zauważyć, że właściwy poziom hormonów ściśle wiąże się z prawidłowo przebiegającymi cyklami miesiączkowymi. Tak więc jeśli twój poziom estrogenu waha się bardziej niż powinien, przerwy między Twoimi miesiączkami mogą być nieprzewidywalne.

5. Opuchnięte piersi

Kiedy zmienia się poziom Twoich hormonów, twoje piersi mogą stać się nadwrażliwe, np. na dotyk, tak więc jeśli czujesz, że Twoje piersi stały się wyjątkowo czułe, może to oznaczać, że masz zbyt wysoki poziom estrogenu.

6. Zmiany nastrojów

Estrogen może również wpływać na twój nastrój i ogólne zdrowie psychiczne. Nadprodukcja estrogenu może być przyczyną ataków paniki, lęku, ale też na przykład depresji.

7. Częste bóle głowy

Miewałaś ostatnio migrenowe bóle głowy? Ich przyczyną również może być estrogen, a raczej jego nadmiar.

8. Wypadanie włosów

Kiedy twój organizm wytwarza zbyt dużo estrogenu, twoje włosy stają się rzadsze, a w wyniku tego, że się przerzedzają, zaczynają też wypadać. Dążenie do zbalansowanego poziomu estrogenu może pomóc pozbyć Ci się tego irytującego problemu.

9. Bezsenność

Jeśli masz problemy z zasypianiem, przyczyną tego również może być zbyt wysoki poziom estrogenu. Nasze organizmy doskonale wiedzą, kiedy dzieje się z nami coś niedobrego i często przejawia się to właśnie przez problemy z zegarem biologicznym. Bezsenność może być tego wyrazem.

10. Ciągłe uczucie zimna

Skrajne poziomy estrogenów mogą wpływać również na krążenie. Kiedy zdarza się tak, że Twoje poziomy hormonów nie są w normie, może się to przyczynić do utrudnionego utrzymania właściwej temperatury twoich dłoni i stóp.

Po tym jak dowiedzieliśmy się jakie objawy towarzyszą podwyższonemu i zbyt niskiemu poziomu estrogenu, opowiem Państwu o pięciu potrawach i produktach, które pozwolą zbalansować i utrzymać prawidłowy poziom tego kluczowego dla naszego zdrowia hormonu.

Rozmaryn

Rozmaryn nie tylko dodaje smaku do Twoich ulubionych potraw, ale może również poprawić twoją pamięć, przyspieszyć metabolizm i przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Rozmaryn jest jedną z przypraw odpowiedzialnych za produkcję estrogenu.

Warzywa krzyżowe na przykład brokuły, kalafior czy kapusta są wyjątkowo bogate w związki zawierające siarkę o nazwie indolo-3-karbinol inaczej zwanym I3C. Ten składnik odżywczy znajduje się w warzywach takich jak szpinak, kapusta pak choy, jarmuż, brukselka i brokuły. Jak się okazuje warzywa te odgrywają ważną rolę w pozbywaniu się z organizmu nadmiaru estrogenu, a wszystko dlatego, że wspomniany wcześniej suplement i3c zamienia się w substancję, która pomaga naszej wątrobie wypłukiwać z ciała nadmiar estrogenu.

Siemię lniane

Siemię lniane to kolejny produkt, który pomaga w pozbyciu się z organizmu nadmiarów estrogenu. Lignany i fitoestrogeny obecne w tych maleńkich nasionkach pomagają regulować poziom estrogenu w organizmie kontrolując dawki hormonu, które są w stanie związać się z receptorami estrogenu.

Izoflawony

Izoflawony występujące w różnych ziołach takich jak trifolium pratense czyli koniczyna czy na przykład inne ciekawe zioło zwane puerari montana (opornik łatkowaty) mają właściwości przeciwutleniające, które podnoszą niskie poziomy estrogenu. Zioła te możemy znaleźć w niektórych herbatach i na pewno doskonale sprawdzą się jeśli będziemy zmuszeni zrównoważyć nasz poziom estrogenu

Kwas foliowy

Często się słyszy o znaczeniu kwasu foliowego zwłaszcza w gospodarce hormonalnej kobiet. Wszystko dlatego, że kwas foliowy tak jak warzywa kapustne zawierają wysokie pokłady I3C. Co ciekawe jesteśmy w stanie kontrolować nasz poziom estrogenu do punktu, w którym realnie obniżymy ryzyko występowania niektórych form raka.

Możesz obejrzeć w formie filmu – Youtube
Odwiedź nasz kanał na YouTubeProjekt Natura
Author

Projekt Natura