kolor moczu, ciemny mocz min

WAŻNE! Jest Abyś Monitorował Kolor Swojego Moczu

Kolor ludzkiego moczu już od czasów starożytnych jest bardzo przydatnym narzędziem do diagnozowania różnych dolegliwości.

Każda zmiana zabarwienia, gęstości czy zapachu moczu może być sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.

kolor moczu, ciemny mocz 3

Codziennie wraz z moczem wydalamy setki niepotrzebnych toksycznych substancji pochodzących ze spożywanej żywności i wypijanych płynów. Musicie pamiętać, że zmiana zabarwienia moczu może być sygnałem problemów zdrowotnych, oznaką, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. Szczególnie powinno cię zaniepokoić, jeśli zmianie koloru moczu dodatkowo towarzyszy silny, nieprzyjemny zapach.

Kiedy jesteś zdrowy twój mocz jest żółty, prawie przezroczysty. Jego charakterystyczny kolor pochodzi od pigmentu zwanego urobilin. Nasz normalny mocz transportuje urobiliny, które są rozcieńczone w wodzie i to one nadają mu żółty, prawie przezroczysty kolor. Jeśli nasz mocz jest klarowny i jasny oznacza to odpowiedni poziom nawodnienia. Jeśli jednak kolor naszego moczu staje się bardziej intensywny, ciemny może to oznaczać, że jesteśmy odwodnieni.

kolor moczu, ciemny mocz 2

Z kolei jeśli twój mocz jest zbyt przejrzysty i odczuwasz ciągłą potrzebę biegania do łazienki może to oznaczać, że zatrułeś się wodą lub cierpisz na hiperhydratację. Hiperhydratacja następuje, gdy osoba pije za dużo wody. Twój mocz może być również w innych kolorach.
Oto, co kolor uryny może mówić na temat stanu twojego zdrowia:

1. Kolor ciemnożółty. 
Ciemnożółty mocz jest dość powszechny i ​​zwykle oznacza, że nasz organizm jest odwodniony z powodu braku spożycia wystarczającej ilości wody. Jednak gdy twój mocz pozostaje ciemny przez długi czas, pomimo wzmożonej dbałości o prawidłowe nawodnienie może to oznaczać, że masz problemy z wątrobą.

2. Kolor pomarańczowy.
Twój mocz może być pomarańczowy z powodu nadmiernego spożywania pokarmów bogatych w beta-karoten takich jak marchew, a także niektóre leki. Tak jak w przypadku koloru ciemnożółtego, kolor pomarańczowy może wskazywać na problemy z wątrobą.

3. Kolor czerwony lub różowy. 
Jeśli twój mocz jest czerwony lub różowy prawdopodobnie oznacza to, że ​​w twoim moczu jest krew, i masz infekcję dróg moczowych, problem z kamieniami w pęcherzyku żółciowym lub nerkami. Taki kolor moczu może być jednak również spowodowany innymi objawami. Spożywanie pokarmów takich jak buraki również może powodować, że kolor naszego moczu zmienia się z żółtego na czerwony lub różowy.

4. Kolor niebieski.
Mocz niebieski jest zwykle spowodowany barwnikami lub spożyciem niebieskiego kontrastu metylenowego stosowanego w badaniach tomografii komputerowej, operacjach wątroby lub innych procedurach.

5. Mocz przebarwiony na zielono. 
Zielony mocz powodowany jest głównie przez spożywane pokarmy, sztuczne barwniki, leki lub kontrast stosowany w niektórych badaniach diagnostycznych.

6. Kolor brązowy. 
Brązowy mocz jest zwykle oznaką ciężkiego odwodnienia, ale może również wskazywać na problemy z wątrobą takie jak zapalenie wątroby czy marskość. Brązowe zabarwienie moczu może być również wynikiem spożywania produktów takich jak fasola, bób, rabarbar lub niektórych leków.

7. Białawy mocz. 
Białawy mocz znany również jako albuminuria może być sprowokowany przez obecność ciężkiego zakażenia dróg moczowych, zwykle z towarzyszącym uczuciem pieczenia podczas sikania i gorączki.

Istnieje jeszcze kilka innych zmian w naszym moczu, o którego przyczynach i oznakach powinniśmy wiedzieć:
Spieniony mocz
W tych przypadkach kolor moczu niemal zawsze jest żółty, choć czasem może też być o kilka odcieni ciemniejszy. Jeśli jest bardzo spieniony oznacza to, że w naszym organizmie jest zbyt dużo białka.

Silny zapach moczu. 
Żaden rodzaj zapachu moczu nie jest szczególnie przyjemny, ale wszyscy wiemy jak odróżnić zapach normalnego moczu i moczu, którego zapach nie jest naturalny. Jeśli twój mocz pachnie naprawdę źle, może to być spowodowane nadmiernym spożyciem kawy lub szparagów. Jeśli jednak nie to jest przyczyną twojego stanu zdrowia, aby zobaczyć, co może być nie tak skonsultuj się z lekarzem.

Mętny mocz wskazuje na zawartość w nim fosforanów, które mogą być oznaką kamieni nerkowych. Jeśli mętna barwa moczu utrzymuje się przez kilka dni z rzędu, z pewnością dopadła Cię infekcja dróg moczowych – powinnaś wówczas niezwłocznie udać się do lekarza.

Zdarza Wam się monitorować stan swojego zdrowia obserwując kolor oddawanej uryny?

 

Możesz obejrzeć w formie filmu – Youtube

Odwiedź nasz kanał na YouTubeProjekt Natura

Projekt Natura