kiedy dziecko powinno siadać,kiedy dziecko zaczyna siadac,kiedy niemowlę zaczyna siadać,kiedy niemowlę siada,kiedy dziecko zaczyna siadać,kiedy dziecko siada,siad w

Nigdy Nie Pozwól Swoim Dzieciom Siadać W Pozycji „W”

Dzieci kochają biegać, skakać, kręcić się i robić fikołki. Są aktywne z natury, a ich baterie rzadko potrzebują doładowania.

Jednak kiedy przychodzi chwila spokoju lub mają krótką przerwę od zabawy, natychmiast siadają na ziemi z zabawką lub książką. Jako rodzice powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, w jakiej pozycji siadają nasze dzieci. Maluchy lubią przysiadywać na pupie stawiając stopy na podłodze lub siadając po turecku. Obie te pozycje są naturalne i zdrowe, ale jeden z równie popularnych i wyjątkowo lubianych przez dzieci typów siadu może powodować znaczne uszkodzenia w ich szybko rozwijających się kościach i stawach. Prawdopodobnie najgorszą pozycją, w jakiej nasze dziecko może wyrobić sobie nawyk siedzenia jest tzw. pozycja W.

kiedy dziecko powinno siadać 1

Możemy o niej mówić wtedy, kiedy kolana, wewnętrzna strona ud i stopy dziecka leżą płasko na podłodze. Ich kończyny wraz z kręgosłupem tworzą wtedy formę litery W – stąd też pochodzi nazwa tego typu siadu. Dzieci szczególnie lubią tę pozycję, bo siedząc w niej czują się bezpiecznie i stabilnie, ale naszych pociech nie stresuje przecież myśl, że jeśli będą tak siedziały często i długo, narażają się na konsekwencje, które dadzą o sobie znać w przyszłości.

Ta pozycja jest szczególnie niekorzystna dla kolan, ud i stóp. Jednymi z najczęstszych komplikacji pochodzących z częstego siedzenia w pozycji W jest przemieszczenie. Kolana i uda dziecka, które upodobało sobie ten sposób spoczynku układają się w nienaturalne kąty, a to z kolei powoduje nacisk na kręgosłup. Taki sposób siedzenia może również powodować obniżenie napięcia mięśniowego kończyn, problemy z równowagą bądź hipermobilnością stawów.

kiedy dziecko powinno siadać

Jeśli dziecko przez długi czas siedzi w pozycji W, znacznie zmniejsza stymulację swoich stóp, a to z kolei może nasilić ich rotację do środka lub na zewnątrz. To samo dzieje się z jego całym tułowiem. Koniec końców miednica dziecka również nie układa się prawidłowo, co niesie za sobą niekorzystne skutki dla całego kręgosłupa, aż do obręczy
barkowej. Skoro więc nie powinniśmy pozwalać dziecku siedzieć w pozycji W, jakie mamy inne opcje do wyboru? Jak powinniśmy korygować nasze dzieci? Możemy po prostu wybrać inną literę alfabetu  Zamiast litery W, skoryguj malucha do pozycji V.

Możesz pokazać mu kształt ułożenia jego nóg w obu pozycjach i użyć go jako argumentu edukacyjnego. Pozycja V zapewnia taką samą stabilność bez ryzyka uszkodzeń mięśni czy potencjalnego przemieszczenia kości, a wręcz daje dziecku możliwość rozciągnięcia jego mięśni nóg zwłaszcze, kiedy jest nadzwyczaj ruchliwe podczas zabawy na podłodze. Mogą się wtedy dowolnie wykręcać i wyginać nie napotykając żadnych przeszkód.

Bądź konsekwentny i poprawiaj swoje dziecko za każdym razem jak zobaczysz je siedzące w pozycji W. Zdrowe nawyki warto wprowadzać jak najwcześniej, są wtedy łatwiejsze do wypracowania, a jak wszyscy wiemy nie ma nic trudniejszego do pokonania niż niekorzystne dla nas przyzwyczajenia. Im dzieci będą starsze, tym rzadziej będą bawić się na podłodze, a my powinniśmy wykorzystać każdą szansę, by pomóc im trwać w zdrowiu i nie robić nic, co mogłoby wprowadzić niepotrzebne ryzyko do ich życia. Jeśli podobał Ci się filmik i chcesz poznać jeszcze więcej przepisów i wskazówek, zalajkuj, za subskrybuj nasz kanał i udostępnij go swoim przyjaciołom.

Odwiedź nasz kanał na YouTubeProjekt Natura

Projekt Natura