czerwone plamy na języku, biały nalot na języku u dziecka, żółty język, suchy język, biały osad na języku, jak wygląda zdrowy język

Co Twój Język Mówi O Twoim Zdrowiu – WAŻNE

Większość z nas na co dzień nie poświęca zbyt wiele uwagi swojemu językowi, ale musicie wiedzieć, że język jest jedną z bardzo ważnych części naszego ciała, o którym zazwyczaj zapominamy, dopóki nie zjemy czegoś naprawdę gorącego, boleśnie się w niego ugryziemy lub w naszej buzi pojawi się afta. Zawsze powtarzam, że nasze ciało zanim naprawdę się rozchoruje daje nam wiele sygnałów, które jeśli będą odczytane prawidłowo, pozwolą nam zapobiec rozwinięcia się u nas różnych chorób. To samo dotyczy języka. Dziś opowiem Wam o 7 sygnałach, które daje nam stan naszego języka, które pomogą nam dowiedzieć się, kiedy coś z nami nie tak:

Pęknięty język:

Dość głęboka szczelina na środku naszego języka może pogłębiać się wraz z wiekiem. Jeśli zauważysz u siebie niewielkie pęknięcia na powierzchni języka prawdopodobnie nie oznaczają one nic szczególnego, mogą być bowiem przekazywane genetycznie. Jeśli jednak pęknięciom towarzyszy obrzęk twarzy lub warg należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Może to bowiem wskazywać na rzadką chorobę zwaną syndromem Melkersson-Rosenthal. Jest to rzadki zespół neurologiczny o słabo poznanej etiologii, którego podłożem jest łagodne, nawracające ziarniniakowe zapalenie naczyń. Na obraz zespołu składają się:

  • nawracające porażenie nerwu VII

  • obrzęk warg, pofałdowanie języka (lingua plicata)

  • niekiedy porażenie innych nerwów czaszkowych

  • czasem polineuropatia lub objawy ośrodkowe.

  • czerwone plamy na języku, biały nalot na języku u dziecka, żółty język, suchy język, biały osad na języku, jak wygląda zdrowy język

Brzmi to dość poważnie, dlatego upewnij się, że pęknięcia na Twoim języku są jedynie powierzchowne.

Twój język jest pokryty dość gęstym, serowatym nalotem

Gruba, biała powłoka na twoim języku jest oznaką infekcji grzybiczej jamy ustnej zwanej kandydozą.Grzybica jamy ustnej jest niebezpieczna, dlatego należy ją bezwzględnie leczyć zanim zaatakuje cały organizm. Dolegliwość ta częściej występuje wśród dzieci i nastolatków, ale może się również zdarzyć osobom, które noszą protezy czy aparaty na zęby, tym ze słabym układem odpornościowym lub pacjentom przyjmującym antybiotyki. Jeśli któryś z tych aspektów bezpośrednio Cię dotyczy, odwiedź lekarza, aby dowiedzieć się jak leczyć kandydozę. Zazwyczaj grzybicę jamy ustnej leczy się najpierw miejscowo – maściami i płynami przeciwgrzybiczymi. Przed podaniem leków powinien być wykonany antymykogram, by ustalić wrażliwości danego szczepu na leki, co pozwala na zastosowanie skutecznej kuracji. Jeśli leczenie miejscowe nie przynosi efektu, włącza się leki doustne. Co istotne, by nie nastąpiły nawroty, leczenie należy bezwzględnie kontynuować przez co najmniej dwa tygodnie po ustąpieniu objawów. Leczenie grzybicy jamy ustnej może być uciążliwe i długotrwałe, ale nie należy z niego rezygnować, bo zaniedbana kandydoza może doprowadzić do infekcji ogólnoustrojowej.

czerwone plamy na języku

Rany na języku:

Jest kilka sposobów zranienia swojego języka. Może się tak stać w wyniku ugryzienia go lub z powodu małych owrzodzeń. Nikt tak naprawdę nie zna dokładnego powodu pojawiania się na naszych językach większości owrzodzeń, ale dowiedziono, że sytuacja może się pogorszyć przez stres i kwaśne pokarmy. Jeśli w przeciągu dwóch tygodni rany nie znikną, koniecznie umów się na wizytę u lekarza, bo ranki te niestety mogą być również oznaką raka jamy ustnej.

Jeśli twój język ma faliste krawędzie

Jeśli krawędzie twojego języka są pofalowane, może to oznaczać, że twój język jest spuchnięty. Opuchlizna sprawia, że język bardziej dociska się do zębów. Zwykle dzieje się tak, gdy z twoim ciałem coś jest nie tak. Na przykład może to oznaczać alergie, problemy tarczycą, gorączkę lub odwodnienie. Po raz kolejny polecę Wam wizytę u lekarza, jeśli chcecie dowiedzieć się co konkretnie powoduje obrzęk języka.

Jeśli twój język jest różowy i pełen wypustek

Uwaga, ważna wiadomość. Dla odmiany jeśli twój język jest różowy i nierówny, nie masz powodów do zmartwień. Małe guzy na naszych językach to brodawki. Można powiedzieć, że łapią one jedzenie i ułatwiają proces żucia. Są tam też twoje kubki smakowe, które kontrolują czy lubisz, czy raczej nie lubisz niektórych potraw. To one sprawiają, że odczuwasz smaki słodki i kwaśny.

Język pełen białych plam

Białe plamy, które pojawiają się na boku lub pod językiem mogą być oznaką leukoplakii – reakcji na długotrwałe podrażnienie języka. Stałe jego podrażnienie powoduje, że komórki rozmnażają się w tym miejscu bardziej niż powinny tworząc białe plamy. Taki stan rzeczy nie zawsze powinien cię niepokoić, ale musisz wiedzieć, że może on być punktem wyjścia do późniejszego rozwoju raka. I znowu, jeśli chcesz się upewnić się, że to nic poważnego, skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli masz gorączkę, a twój język jest czerwony

Jeśli język twojego dziecka lub twój zmienia odcień na głęboką czerwień i towarzyszy mu do tego wysoka gorączka powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem. Może być to bowiem objaw szkarlatyny – infekcji gardła z wysypką lub choroba Kawasakiego, która wpływa na naczynia krwionośne. Choroba Kawasakiego jest niezakaźną chorobą autoimmunologiczną występującą u dzieci poniżej ósmego roku życia. Jeśli Twoje dziecko ma powyższe objawy, aby upewnić się, że nic mu się nie stanie idź z nim do lekarza.

W jakim stanie jest Wasz język?

Możesz obejrzeć w formie filmu – Youtube

Odwiedź nasz kanał na YouTubeProjekt Natura

 
Projekt Natura