codzienny prysznic, brać prysznic, codzienne kąpiele 2

Okazało Się, Że Większość Z Nas Źle Brało Prysznic

Czy codzienny prysznic może zaszkodzić naszemu zdrowiu?

Większość z nas ma w zwyczaju brać prysznic nawet kilka razy dziennie z rozmaitych powodów: w celu ochłodzenia się w upalne dni, po wysiłku fizycznym, czy też brać kąpiel dla odprężenia po ciężkim dniu.

Zachowajmy jednak ostrożność, ponieważ jak się okazuje, nadmiar higieny może nam zaszkodzić. Dla wielu z nas codzienna kąpiel to rytuał wpajany nam od dzieciństwa przez rodziców, którzy nie posłaliby nas do szkoły bez wieczornej kąpieli. Z powodu przyzwyczajeń i norm społecznych większość ludzi po prostu nie czuje się dobrze, jeśli nie weźmie prysznica przed pracą czy po całym dniu.

Dziś opowiem Ci jednak o kilku powodach, dla których warto przemyśleć ideę codziennych kąpieli i być może postarać się ją zmoderować dla własnych korzyści. Powiecie pewnie, że namawiam Was do higienicznego lenistwa, ale nie, nie to jest moim celem. Chciałabym Wam dziś tylko przedstawić kilka interesujących idei i badań, które świadczą o tym, że codzienne kąpiele nie muszą być najlepszym pomysłem.

1. Zastanów się nad ochroną środowiska. 

codzienny-prysznic-brać-prysznic-codzienne-kąpiele-4-1

Jeśli chodzi o zużycie wody, od lat zdecydowanie przesadzamy z jej eksploatacją. Mam nadzieję, że większość z nas stara się nie marnować najbardziej pożądanego surowca na świecie, ale to właśnie Ci, którzy biorą codzienne kąpiele są tu największymi przestępcami. Kąpiel w wannie wymaga niemal dwukrotnie większego zużycia wody niż codzienny prysznic. Po to, aby oszczędzać wodę warto więc częściej brać prysznic niż kąpiel. Idąc dalej warto jest również ograniczyć czas spędzony pod prysznicem, na przykład wyłączając wodę podczas namydlania się czy nakładania szamponu. Biorąc świadome prysznice z pewnością zaoszczędzimy nie tylko czas, ale też pieniądze i cenne zasoby wody.

2. Wcale nie cuchniesz tak źle, jak ci się wydaje.

codzienny prysznic, brać prysznic, codzienne kąpiele 1

Jeśli należysz do grupy pracowników umysłowych i spędzasz cały dzień za biurkiem w klimatyzowanych pomieszczeniach szanse, że będziesz się nadmiernie pocił w ciągu dnia są znikome. Zatem jeśli się nie pocisz się ani nie masz szansy na umorusanie smarem czy olejem, nie musisz również codziennie szorować swojej skóry, która wbrew pozorom nosi na sobie wiele ważnych dla obrony przed drobnoustrojami elementów. Specjaliści od dermatologii wiedzą już, że nasza skóra jest w stanie oczyścić się sama. Ludzie, którzy codziennie biorą prysznic, namydlają się również w miejscach, które tak naprawdę nie są brudne. Podczas kąpieli należy koncentrować się na kluczowych obszarach, które wymagają więcej uwagi niż inne, mniej problematyczne miejsca. Jeśli jednak czujesz swój nieprzyjemny zapach, weź ciepłą kąpiel z bąbelkami.

3. Niszczysz swoje włosy, paznokcie i skórę. 

codzienny prysznic, brać prysznic, codzienne kąpiele 3

Niezaprzeczalnie kąpiel to bardzo relaksujący, ważny w naszym życiu rytuał ceniony przez wiele kultur, ale choć może to wydawać się to jedynie korzystne dla naszego zdrowia, gorąca kąpiel właściwie wysusza włosy, paznokcie i skórę. Może powodować swędzenie, pękanie skóry i pozbawić nasze włosy ważnych olejków i minerałów. Poza tym, że warto po prostu kąpać się rzadziej, powinieneś spędzać również mniej czasu w wodzie i zredukować również jej temperaturę, aby tego uniknąć. Nie wiem czy wiecie, ale ogólnie zaleca się mycie włosów tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Pamiętaj również, aby tuż po wyjściu spod prysznica nawilżyć skórę balsamem, który również ją odżywi, a skóra będzie miękka i zdrowa.

4. Zmywasz za dużo. 

codzienny prysznic, brać prysznic, codzienne kąpiele 2

Kiedy bierzesz prysznic codziennie prawdopodobnie zakłócasz również naturalną równowagę mikrobów twojego organizmu – zmywając z siebie dobre bakterie obecne na skórze. Kiedy pozbędziesz się tych mikroorganizmów, może to obniżyć twoją odporność na choroby i negatywnie wpłynąć na procesy trawienne. Jak się okazuje lekarze medycyny estetycznej twierdzą, że bez tych ważnych drobnoustrojów, trądzik ma tendencję do częstszego występowania.

Możesz obejrzeć w formie filmu – Youtube

Odwiedź nasz kanał na YouTubeProjekt Natura

 

Projekt Natura