acerola na przeziębienie, wiśnia z barbados 2

4 Najlepsze Sposoby Na Usuwanie Plam Starczych

Wraz z wiekiem nasza skóra stopniowo zmienia kolor, aż w końcu na naszej twarzy i rękach zaczynają pojawiać się niewielkie plamki.

Nie ma się czego obawiać, to naturalne, że z biegiem czasu występują plamy starcze i choć termin ten nie brzmi zbyt przyjemnie i z pewnością na samym początku zaakceptowanie ich może stanowić duży problem, nie ma się czego obawiać.

Jak się okazuje ich występowanie warunkują nawyki żywieniowe i procedury pielęgnacji skóry, które są niezwykle ważne zarówno w celu zapobiegania jak i zmniejszania wieku, w którym pojawią się u nas pierwsze plamki.

Pytanie na jakie postaram się dziś odpowiedzieć brzmi: czy możemy uniknąć tego procesu i oczyścić skórę w sposób, który pozwoli nam cieszyć się piękną, zdrową cerą do końca naszych dni?

Plamy starcze to jedna z najczęstszych oznak starzenia się, ale w niektórych przypadkach mogą pojawiać się one stosunkowo wcześnie, nawet około 40 roku życia. Te ciemne plamki przypominające piegi pojawiające się na naszej skórze zazwyczaj zaczynają występować na grzbietach dłoni, twarzy, czole, ramionach i klatce piersiowej. Chociaż nie mają one żadnego wpływu zdrowotnego na twoje zdrowie, wiele osób stara się je wybielać głównie z powodów estetycznych.

Tak jak w przypadku wszelkich przypadłości, najważniejsze jest, aby przede wszystkim poznać przyczynę pojawiania się plam po to, by ich zwyczajnie uniknąć. Główną przyczyną pojawiania się plam starczych jest nadmierna ekspozycja na słońce. To dostarczanie witaminy D jest dla tego procesu absolutnie kluczowe. Ważne jest, aby nasz organizm wytwarzał tę witaminę.

Musicie jednak pamiętać, że ze słońcem nie należy przesadzać, szczególnie w lecie, ponieważ niszczy ono najwyższe warstwy ochronne naszej skóry i przyspiesza proces starzenia się. Jak się okazuje na pojawianie się plam starczych mogą wpływać perfumy. Perfumy zawierają alkohol i to właśnie one jeśli pozostają na naszej skórze i są wystawione na silne działanie słońca mogą wywoływać reakcję alergiczne, które następnie mogą powodować plamy starcze.

Oczywiście tak jak w przypadku wszelkich innych chorób i dolegliwości niektóre osoby są bardziej narażone na rozwój plamek ze względu na predyspozycje genetyczne. Wiele osób zaczyna martwić się o plamy starcze dopiero kiedy te już się pojawią, a tak naprawdę powinniśmy zacząć zapobiegać W międzyczasie zapobieganie plamkom starczym zaczyna się po upływie około 30 do 35 lat.

A oto kilka prostych zasad:

Unikaj długiego wystawienia skóry na słońce.

Kiedy już się opalasz pamiętaj również, aby chronić się przed promieniami UV, które są uwalniane w miesiącach letnich zwłaszcza w południe i w godzinach popołudniowych. Pomaga to nie tylko w zapobieganiu plamom, ale też poparzeniom i uszkodzeniom skóry. Używaj ochrony przeciwsłonecznej. Musisz używać również filtrów SPF z mocnym filtrem ochronnym np. tym oznaczonym trzydziestką. Osoby o bardzo jasnej lub wrażliwej cerze powinny stosować jeszcze inne środki przeciwsłoneczne. Ważne jest to, co na sobie nosimy. Zawsze należy starać się zakrywać wrażliwe miejsca skóry, dłonie, klatkę piersiową i plecy.

Jedz owoce i zielone warzywa

W zapobieganiu plamkom starczym ważne jest utrzymywanie dobrych nawyków żywieniowych. Pij dużo naturalnych soków owocowych i jedz dużo sałatek, zup i surowych warzyw. Oto kilka prostych przepisów, które pomogą Ci oczyścić skórę, jeśli pojawiły się już na niej plamy starcze.

1. Maska z ciecierzycy

Łatwo ją przygotować, a składniki znajdziesz w każdym supermarkecie.

Składniki:

  • 1/4 szklanki wody (62 mililitry);
  • ½ szklanki ugotowanej ciecierzycy (150 g);

Instrukcje:

Ugotowaną wcześniej ciecierzycę wsyp do pojemnika. Stopniowo dodawaj do niej wodę i rozdrobnij widelcem tworząc jednolitą pastę. Nałóż pastę na plamy i pozostaw na 20 minut do wyschnięcia. Nie musisz jej spłukiwać. Po prostu pozwól, aby zaschnięta pasta odpadła sama. Powtarzaj ten proces każdej nocy.

2. Sok z cytryny

Wysoki poziom kwasu obecnego w cytrynie przenika przez warstwy skórki i usuwa
plamy. W kontakcie ze słońcem ma jednak przeciwne działanie, dlatego możesz to zastosować jedynie na noc. Przetnij cytrynę na pół i nałóż sok na plamki starcze. Pozwól jej działać przez kilka minut i spłucz ciepłą wodą. Po to by uzyskać podobne wyniki, możesz również użyć fioletowej cebuli. Wystarczy natrzeć wybrane miejsca i zmyć ciepłą wodą.

3. Dmuchawiec

Dmuchawiec jest świetnym środkiem do usuwania plam starczych. Wystarczy tylko rozerwać łodyżkę dmuchawca i wydobyć z niej płyn. Nakładaj ten płyn na plamki nawet trzy razy dziennie. Nie trzeba go spłukiwać wystarczy zostawić go na skórze. Jako alternatywę możesz również użyć aloesu, który stosujemy w taki sam sposób, jak płyn z mlecza.

4. Ocet jabłkowy

Podobnie jak sok z cytryny, ocet jabłkowy zawiera kwas, który usuwa plamy starcze.

Po to, by wyleczyć plamy starcze na dłoniach wystarczy użyć dwóch części balsamu do rąk i jednej części octu jabłkowego

Możesz obejrzeć w formie filmu – Youtube
Odwiedź nasz kanał na YouTubeProjekt Natura
Author

Projekt Natura