banany a zdrowie, banany zdrowe czy nie

Co Dzieje Się W Twoim Ciele Po Zjedzeniu Banana Z Czarnymi Kropkami

Czy zdarzyło ci się kupić banany, które zostawiłeś później na kilka dni na blacie kuchennym, aż zaczęły czernieć i postanowiłeś je wyrzucić? Chyba wszyscy byliśmy w podobnej sytuacji.

Kiedy kupujemy zielone banany znaczy to, że nie są one jeszcze do końca dojrzałe i choć znam osobiście miłośników tych owoców właśnie w takiej półdojrzałej wersji, najczęściej nie wiedzą oni jeszcze, że najwięcej składników odżywczych przyniesie nam zajadanie się wersją banana, na którym zaczęły pojawiać się czarne plamki.

W miarę upływu czasu zielony odcień banana zmienia się na żółty, a żółty ustępuje najpierw małym, czarnym plamkom, które ostatecznie zmieniają cały jego kolor na brązowo-czarny. Najczęstszym odruchem kiedy banan zaczyna zmieniać barwę na ciemniejszą jest wyrzucenie go do śmietnika.

Wydaje nam się bowiem, że jest on zgniły, zepsuty a jego zjedzenie może nam zaszkodzić. Jak się okazuje, wielu z nas przez lata było w błędzie. Czarne plamki pojawiające się na bananach nie oznaczają, że są one zgniłe. Tak naprawdę proces ten oznacza, że banan dopiero zaczyna dojrzewać. I chociaż banany z czarnymi plamkami wyglądają brzydko to warto wiedzieć, że to oznaka rozpoczęcia bardzo ważnego procesu.

Jak ogłosili Japończycy, którzy przeprowadzili bananowy eksperyment na myszach, wraz z pojawianiem się na tych owocach czarnych plam rozwijają się w nim również białka o nazwie TNF (z ang. Tumor necrosis factor) czyli po polsku czynnik martwicy nowotworów.

Po ogłoszeniu tej informacji cały świat obiegły informacje jakoby jedzenie bananów z czarnymi plamkami mogło wyleczyć raka, ale słuchając takich twierdzeń musimy zawsze brać poprawkę na to, że nauka to biznes jak każdy inny. Do tej pory żadne wiarygodne testy na ludziach nie zostały opublikowane. Ci, którzy konfrontowali twierdzenia Japończyków z rzeczywistością zwrócili również uwagę na błędy metodologiczne podczas eksperymentów oraz fakt, że efektów jakie osiągnęli Azjaci nie udało się potwierdzić ani powtórzyć żadnemu innemu zespołowi badawczemu na świecie.

Co więcej, nie udało się również udowodnić, że tzw. TNF ma jakikolwiek wpływ na ludzi, ani że w ogóle znajduje się w bananach! Nie znaczy to jednak, że nie warto jeść bananów. Jak się bowiem okazuje, dojrzały żółty banan jest 8 razy bardziej efektywny w aktywizacji białych krwinek niż jego zielona wersja.

Po to aby w pełni wykorzystać wszystkie korzyści zdrowotne bananów wystarczy jeść dwa banany dziennie. Wszystko po to, by podnieść odporność organizmu, wzmocnić nasze serce, poprawić funkcje układu krążenia i układu nerwowego.

Banany są doskonałe przy niestrawności i zgadze oraz pomogą nam przy zakwaszonym organizmie. Co więcej ze względu na obecną w nich melatoninę ułatwią nam zasypianie. Warto po nie sięgać na co dzień i zwłaszcza wtedy kiedy cierpimy na zapalenia i infekcje.

Śmiało możemy zaliczyć banana do grona modnych od lat superfood, ponieważ ma on również wysoki poziom przeciwutleniaczy, a jego regularne spożywanie skutkuje znaczną poprawą ogólnego stanu zdrowia. A oto kilka innych powodów, dla których zamiast wyrzucić banana do śmieci, powinieneś je zjadać, zwłaszcza jeśli są to już dojrzałe owoce:

Ciśnienie krwi

Większość z nas już dobrze wie, że banany zawierają w sobie duże pokłady potasu, ale nie wszyscy wiedzą, że zawierają w sobie jedynie 1 mg sodu na 100g. Niski poziom sodu oznacza niższe ciśnienie krwi i mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Wyższe pokłady energii

Banany mają w sobie wiele niezbędnych witamin i minerałów i są doskonałym źródłem węglowodanów o niskiej zawartości glukozy, co oznacza, że ​​nie mają tendencji do zwiększania stężenia cukru we krwi. Dlatego też jedzenie bananów szybko doda nam energii, a to sprawia, że mogą stanowić świetną przekąskę idealną przed treningiem lub w porze lunchu.

Mają działanie antykwasowe

Banany nie tylko naturalnie dodają nam energii i obniżają ciśnienie krwi, ale mogą również szybko załagodzić objawy niestrawności i zgagi. Jeśli często zdarza Ci się cierpieć z powodu zgagi, zawsze warto mieć w pogotowiu banana i gdy tylko poczujesz dyskomfort, zjeść go ze smakiem. Pozwól, by ten naturalny odkwaszacz pomógł pozbyć ci się tego niewygodnego problemu.

Przeciwdziałają depresji

Banany są również dobrym źródłem tryptofanu. Kiedy zjesz banana twoje ciało zamieni tryptofan w serotoninę, który jest potężnym neuroprzekaźnikiem. Serotonina pozytywnie wpływa na nasz nastrój, poczucie komfortu będąc wśród ludzi, jakość snu i popęd płciowy. Jeśli często cierpisz na chandrę spróbuj regularnie spożywać banany, może to właśnie one podnoszą twój poziom serotoniny i poczujesz się lepiej.

Regulacja temperatury

Wspomniany przed chwilą przeze mnie tryptofan, który zamienia się w serotoninę ma również zdolność obniżania temperatury ciała. Dlatego też kiedy masz gorączkę, banan pomoże Twojemu organizmowi się ochłodzić.

Lepsze trawienie

Banany są bogate w błonnik dzięki czemu stymulują procesy w naszych żołądkach i pozwalają nam szybciej wydalić z niego toksyny. Nasze organizmy nie trawią błonnika, dlatego też szybko przechodzi on przez nasz system.

Źródło żelaza

Banany są bogate w żelazo. Często kiedy czujemy się osłabieni jest to oznaka, że w naszym organizmie brakuje właśnie tego minerału i powinniśmy zacząć dbać, by włączyć go do naszej diety. Dostarczenie twojemu organizmowi większej ilości żelaza wzmocni krew i wyleczy anemię, a wszystko dlatego, że to żelazo jest jednym z minerałów odpowiedzialnym za produkcję hemoglobiny.

Wrzody

Banany są świetnym owocami również dlatego, że chronią jelita przed szkodliwym działaniem kwasów żołądkowych. Jeśli należysz do tych, którzy walczą z wrzodami dobrze wiesz, że trudno jest znaleźć pokarmy, które nie spowodują rozstroju żołądka. Warto więc wiedzieć, że banany są bardzo bezpieczne, a ich spożywanie nie podrażni Twojego żołądka.

Układ nerwowy

Witaminy z grupy B, których pełno jest w bananach korzystnie wpływają na nasz układ nerwowy. To między innymi one są odpowiedzialne za poczucie zrelaksowania, pozwalają nam się odstresować i wpływają na dobry nastrój.

Możesz obejrzeć w formie filmu – Youtube
Odwiedź nasz kanał na YouTubeProjekt Natura
Author

Projekt Natura