alergia na roztocza min

Dlaczego rano kichasz I cieknie ci z nosa?

Dzisiejszy artykuł poświęcę bardzo ciekawemu zagadnieniu. Dedykuję go tym widzom, którzy codziennie rano lub zaraz po przebudzeniu kichają, kręci ich w nosie lub cierpią na chroniczny katar.

Według specjalistów kichnięcia i poranne przekrwienie mogą być spowodowane przez środowisko bakteryjne i pasożytnicze czy klimat miejsca, w którym śpisz. Źródłem problemu może być materac, poduszka czy kołdra. Poranny katar i kichanie może być bowiem spowodowane reakcją alergiczną na roztocza.

alergia na roztocza 3

Alergia na roztocza jest również nazywana uczuleniem na kurz. Za reakcję alergiczną odpowiadają odchody roztoczy – niewielkich pajęczaków żyjących w kurzu. Występują niemal wszędzie, a wysoka temperatura i wilgoć to idealne warunki do ich rozwoju. Alergia na roztocza jest niezwykle rozpowszechniona, boryka się z nią ok. 6 mln Polaków. Chorzy odczuwają wzmożone objawy zwłaszcza jesienią i zimą, chociaż mogą występować one przez cały rok.

Dolegliwości nasilają się podczas odkurzania zakurzonych pomieszczeń. Jeśli mieszkasz w bardzo suchym klimacie i jesteś zmuszony do spania przy włączonej klimatyzacji, twoje drogi oddechowe mogą reagować na zmiany w powietrzu. Pierwszym krokiem w leczeniu porannych kichów jest identyfikacja alergenów lub substancji drażniących twój organizm.
Na początku, na tydzień proponuję zmienić materac lub łóżko i spać z nawilżaczem lub przykręć klimatyzację w dół o kilka stopni. Jeśli jednak te natychmiastowe rozwiązania nie zadziałają, wypróbuj tych środków zaradczych:

1. Pieprz czarny, liść papryki, szafran. 
Zawiń 5-8 nasion pieprzu i szczyptę szafranu w liściu papryki. Lekko podgrzej, a następnie żuj. Następnie umyj zęby.

2. Herbata z kopru włoskiego. 
Niektóre rośliny takie jak koper włoski, mają właściwości antyalergiczne. Przy dolegliwościach alergicznych warto napić się herbaty z kopru włoskiego, która również jest przeciwwirusowa i antybakteryjna. Świetnie się nada, by rozwinąć u nas odporność na alergie, które mogą powodować poranne kichanie.

3. Imbir.
Podobnie jak koper włoski, imbir może pomóc w alergiach. Przeżuj mały kawałek imbiru, który ma również właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne i może pomóc zmniejszyć reakcje alergiczne.

4. Rumianek. 
Herbatka rumiankowa polecana jest do leczenia kichania i kaszlu ze względu na jego uspokajające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości.

5. Pomarańcze.
Napar witaminowy z witaminy C może skutecznie zmniejszyć ilość histaminy obecnej w oragnizmie. Jeśli twoje poranne kichnięcia są powodowane alergią, aby im zapobiec wypij szklankę soku pomarańczowego lub zjedz pomarańczę na śniadanie.

6. Olejek z mięty.
Rafinowany olejek z mięty ma wiele właściwości antybakteryjnych, które sprawiają, że ten domowy środek jest szczególnie skuteczny w walce z zatkanym nosem i problemami z kichaniem. Zagotuj 2 szklanki wody, dodaj do niej 5-6 kropel olejku z mięty pieprzowej, po czym zrób sobie parówkę zakrywając ręcznikiem głowę nad garnkiem i wdychaj opary, aż poczujesz ulgę i załagodzisz zatory i kichanie.

Możesz obejrzeć w formie filmu – Youtube

Odwiedź nasz kanał na YouTubeProjekt Natura

Projekt Natura